Raziskuj z nami
Postani varuh voda
Če nam želite pomagati, lahko postanete naš terenski poročevalec in nas obveščate o stanju vodnih okolij. Ko preživljate čas v naravi, bodite pozorni na zelene gošče na površini vode v zadrževalnikih, ribnikih, jezerih, rekah ali potokih. Če kakšno opazite, jo fotografirajte in izpolnite spodnji obrazec. Območje bomo po potrebi vzorčili in preverili, če so prisotne strupene cianobakterije, ter vas obvestili o rezultatih. Na tak način nam pomagate pri zbiranju podatkov o cianobakterijah po državi, kar je osnova za varovanje ekosistemov in zdravja ljudi ter morebitne spremembe v upravljanju voda.
Hvala, ker vam ni vseeno!
Kako prepoznati cianobakterije?
Če opazite zeleno, rjavo oziroma škrlatno plast na površini vode ali večje število poginulih rib ali drugih organizmov v ali ob vodi, je to lahko znak, da se tam pojavljajo cianobakterije. Redkeje se lahko pojavijo tudi kot plavajoče obloge na gladini.
Za lažjo prepoznavo si oglejte nekaj slikovnih primerov:
Na vodi pa lahko poleg cianobakterij opazite tudi druge pojave (opisi tukaj), ki jih je včasih težko ločiti med seboj. Če niste prepričani, če gre za cianobakterije ali ne, nam vseeno pošljite fotografijo in bomo ocenili situacijo ter ustrezno odreagirali.
Ob opazovanju in fotografiranju območij s cianobakterijami pazite, da se vi ali vaše domače živali ne izpostavljate cianotoksinom. Za vas smo pripravili priporočila, kako ravnati ob prekomerni razrasti cianobakterij.
Prosimo vas, da pred nalaganjem fotografije vpišete svoj kontakt (e-mail ali telefonsko številko), da vas bomo, če bo potrebno, lahko kontaktirali.
Z izpolnitvijo obrazca soglašate z uporabo navedenih osebnih podatkov za komunikacijo po elektronski pošti in/ali telefonu za potrebe aktivnosti projekta Ciano SLO. Osebni podatki bodo po oddaji uporabljeni v skladu s Splošno uredbo o varstvu podatkov (GDPR) izključno za namene projekta in ne bodo posredovani tretjim osebam.
Najlepša hvala za sodelovanje, fotografija je bila uspešno naložena.
Območje bomo vzorčili in analizirali v najkrajšem možnem času ter vas obvestili o rezultatih. V primeru potencialno strupenih cianobakterij bomo lokacijo dodali tudi na zemljevid ogroženih območij.
Sodelujete lahko tudi v drugih podobnih raziskovalnih projektih, ki jih najdete na državnem portalu državljanske znanosti.