
Zanimivosti


Cianobakterije in kisik, 2. del
NewsO tem, kako so se rastline naučile proizvajati kisik

Cianobakterije in kisik, 1. del
NewsO tem, kako so cianobakterije spremenile potek Zemljine zgodovine

Podnebne spremembe in cianobakterije
NewsPodnebne spremembe se odvijajo pred našimi očmi. Posledice tega se kažejo tudi v celinskih vodah; spremenjene razmere, predvsem povišane temperature in višja koncentracija hranil, predstavljajo pravi raj za cianobakterije.

Cianobakterije kot kazalci stanja okolja
NewsNekatere vrste živali, rastlin in mikroorganizmov so na spremembe v okolju bolj občutljive, druge pa manj. Te značilnosti organizmov lahko uporabimo pri zelo pomembni nalogi: ocenjevanju stanja voda.

Premikanje brez nog
NewsMikroorganizmi in rastline nimajo okončin, zato z našega vidika delujejo nepremični. Vendar če se nekoliko poglobimo v življenje izven našega kraljestva živali, ugotovimo, da to še zdaleč ni res.

Kako se zaščititi pred cianotoksini
NewsČe se cianobakterije v vodi prekomerno namnožijo, se včasih v okolje sproščajo cianotoksini, ki lahko negativno vplivajo na živali in ljudi.

So cianobakterije v Sloveniji problem?
NewsV medijih se najpogosteje poroča o Blejskem jezeru, ki ga včasih v zimskih mesecih prekrije škrlatna cianobakterijska gošča, vendar to še zdaleč ni edini primer pri nas.

Tudi kamni so lahko včasih strupeni
NewsMaja 2017 se je ob jezeru Tegel v Berlinu zgodilo nekaj nenavadnega; številni ljudje so kmalu po sprehodih s svojimi psi ob tem jezeru opazili znake zastrupitve pri svojih štirinožnih prijateljih.

Ali lahko cianobakterije cvetijo?
News“Cianobakterijsko cvetenje” je splošno uporabljen izraz, ki opisuje nastanek gošče cianobakterijskih celic na vodni površini, vendar ni povsem točen, saj cianobakterije pravzaprav ne cvetijo v pravem pomenu besede.

10 zanimivosti o cianobakterijah
NewsCianobakterije so bile ene izmed prvih organizmov, ki so se razvili na Zemlji. Njihovi najstarejši fosilizirani ostanki so stari okrog 3,5 milijard let, odkriti pa so bili v Zahodni Avstraliji.
Kontakt
Tina Eleršek
e-mail: tina.elersek@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 885
Maša Zupančič
e-mail: masa.zupancic@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 883
Projekt so podprli