Zanimivosti
Leto 2022 v številkah
V začetku leta 2022 smo vzpostavili novo platformo o cianobakterijah v Sloveniji – z namenom osveščati in izobraževati ljudi, spodbujati varovanje narave, se povezati s prebivalci in jih vključiti v naše raziskave. Nismo vedeli, kaj pričakovati, in na področju ljubiteljske znanosti nismo imeli nobenih izkušenj; vedeli pa smo, da želimo širiti zavedanje o pomenu površinskih voda med ljudi.
Ob koncu leta je smiselno najprej pogledati nazaj na vse, kar smo dosegli, nato pa se usmeriti naprej in razmišljati o naslednjih korakih. Povzetek prvega leta delovanja naše platforme delimo z vsemi vami, ki jo z nami soustvarjate.
Dosegli smo skoraj 62 tisoč ljudi
Od 18. januarja pa do konca leta smo zbrali 18.754 obiskov na spletni strani, na Facebooku pa smo dosegli 61.988 ljudi. Nabrali smo 487 sledilcev, s katerimi komuniciramo na različne načine, in za vsakega od vas smo hvaležni. Objavili smo 102 objavi, daleč največji doseg pa je imela tista o cianobakterijah v Glinščici, ki se je razširila med 14.948 ljudi. Največ všečkov si je pridobila objava o našem novem projektu na temo blaženja posledic evtrofikacije in podnebnih sprememb, s katerim bomo začeli v prihodnjem letu, všeč pa so vam bili tudi naši mesečni povzetki stanja na terenu. Z vami smo delili tudi 14 daljših objav na spletni strani o zanimivem svetu cianobakterij; največkrat ste prebrali, kako se zaščititi pred cianotoksini, najmanjkrat pa o invazivnih vrstah cianobakterij. Redno smo dodajali tudi zanimive povezave do člankov, intervjujev, orodij in podobno, ki se jih je nabralo že 73; poleg tega pa smo se trudili odgovoriti na vsa vaša pogosta vprašanja.
Sodelovali smo s 25 državljani
Od vas smo prejeli 32 različnih pozivov in fotografij z 28 različnih območij, na katerih bi se lahko pojavljale cianobakterije. Za mnoge od njih smo na podlagi fotografij in vaših informacij ocenili, da gre morda res za ta pojav. Devet mest smo tudi povzorčili, poleg tega smo dobili vzorce tudi od vas z dveh lokacij – skupno smo torej analizirali 11 vodnih teles po vaših predlogih. Na devetih od teh smo z mikroskopskim pregledom zaznali potencialno strupene cianobakterije in na večini teh točk smo rezultate potrdili tudi z molekularnimi metodami. Ponekod prisotnost cianobakterij ni nova informacija, gre pa tudi za mesta, kjer prej na našo vednost še niso bile zabeležene (ribnik Prilipe, Sava pri HE Brežice, Soboška Kamešnica, Žovneško jezero, Glinščica in ribnik Laško). Na nekaterih od teh vzorčnih mest gre le za nizke koncentracije; podrobnejše rezultate celotnega leta bomo objavili januarja. Med ostalimi fotografijami, ki ste nam jih pošiljali, so se pojavljale tudi železove bakterije, zelene alge, dinoflagelati, odpadlo jesensko listje, cvetni prah … (različne pojave si oglejte tukaj). Kljub temu smo veseli prav vsake fotografije – včasih se namreč izkaže, da so cianobakterije tudi tam, kjer jih na prvi pogled ne bi prepoznali.
Nabrali in analizirali smo 103 vzorce
Skupno smo obiskali 21 vzorčnih točk; od tega je bilo 6 stalnih točk, ki smo jih vzorčili od aprila do septembra vsak mesec, 15 točk pa smo obiskali po enkrat. Na večini točk smo vzeli po dva vzorca: vodo (fitoplankton) in obrast na kamnih (fitobentos) – skupno smo nabrali 103 vzorce. Vse vzorce fitoplanktona smo pregledali pod mikroskopom, pri nekaterih smo pogledali tudi v genetski zapis, vse pa smo poslali tudi na analizo cianotoksinov. Rezultati so zbrani v tej objavi. Naš zemljevid zdaj prikazuje že 34 lokacij; te vključujejo tudi lokacije, kjer smo vzorčili in potencialno strupenih cianobakterij nismo zaznali.
Pojavljali smo se v medijih
V poletni sezoni je bila tematika cianobakterij še posebej aktualna – večino vaših predlogov smo dobili v obdobju med majem in avgustom. Štirikrat smo bili povabljeni na pogovore za različne medije, poleg tega smo bili v ostalih medijskih objavah omenjeni vsaj še 11-krat (vse objave so zbrane tukaj). Poleg tega smo se predstavljali na petih dogodkih: Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja, konferenca Misliti znanost, simpozij Vodni dnevi, predavanje na Fakulteti za varstvo okolja v Velenju, spletni dogodek Citizen Science Clinics. Naše delo je bilo prepoznano na dogodku Okoljsko srečanje organizatorjev Finance in Eko sklad, kjer smo prejeli nagrado za okolju prijazno storitev, za kar smo še posebej hvaležni.
V letu 2023 se bomo še naprej trudili za transparentnost rezultatov raziskovalnega dela, prost dostop do znanja o našem okolju in ozaveščanje prebivalcev o pomenu spoštovanja ter varovanja voda.
“Pozabljamo, da sta vodni krog in krog življenja eno.”
– Jacques-Yves Cousteau, oceanograf
Povezane objave: Rezultati leta 2022
Tekst: Maša Zupančič
Kontakt
Tina Eleršek
e-mail: tina.elersek@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 885
Maša Jablonska
e-mail: masa.jablonska@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 885
Projekt so podprli