Zanimivosti
Kaj vidimo, ko pogledamo skozi mikroskop
V preteklosti se je za določanje cianobakterijskih vrst v vzorcih uporabljal izključno mikroskopski pregled. To pomeni, da iz kapljice vode pripravimo preparat in ga pogledamo pod svetlobnim mikroskopom, ki nam omogoča do 1000x povečavo. Pri tem iščemo cianobakterije in opazujemo njihove morfološke značilnosti – na primer obarvanost, velikost in obliko celic, prisotnost posebnih struktur, obliko kolonij in ovojev okrog njih in podobno. Na tak način lahko določimo vrste cianobakterij.
Včasih želimo poleg tega celice tudi prešteti, da ugotovimo, katere vrste prevladujejo in katere so v manjšini. Za to lahko uporabimo števno komoro, ki je podobna mikroskopskemu stekelcu, le da ima na sredini vdolbino s točno določenim volumnom, v katero kanemo kapljico vzorca. Nato s pomočjo označene mreže preštejemo celice v izbranem vidnem polju in preračunamo njihovo število na mililiter vzorca. Poznamo tudi različne avtomatizirane metode za štetje celic; na primer algoritme, ki preštejejo celice na fotografiji, ki jo posnamemo pod mikroskopom, ali pa pretočne citometre, ki štejejo celice na podlagi svetlobe, ki jo te odbijajo ob potovanju skozi cevko. Vendar pa te metode niso primerne za okoljske vzorce, saj ne morejo zanesljivo ločiti med različnimi vrstami cianobakterij ali med cianobakterijami in algami.
Mikroskopski pregled še danes redno uporabljamo, vendar se zdaj zavedamo njegovih pomanjkljivosti. Različne vrste cianobakterij so si namreč med seboj včasih zelo podobne – tako podobne, da jih sploh ne moremo ločiti med seboj. Strupene in nestrupene celice iste vrste izgledajo popolnoma enako, vendar so ene ljudem nevarne, druge pa ne. Hkrati pa lahko dva predstavnika iste vrste izgledata drugače, če se razlikuje njuno okolje. Nekatere cianobakterije so tako majhne, da jih tudi pod mikroskopom pogosto spregledamo. Poleg tega pa ta postopek zahteva veliko časa in izurjeno oko strokovnjaka, ki jih ni prav veliko.
Povezane objave: serija objav o raziskovalnih metodah
Več informacij:
- https://www.algaebase.org/
Taksonomska podatkovna baza alg in cianobakterij
- http://www.cyanodb.cz/
Taksonomska podatkovna baza cianobakterij
- https://tinyurl.com/7rxy5vc2
Galerija alg in cianobakterij v celinskih vodah
Tekst: Maša Zupančič
Kontakt
Tina Eleršek
e-mail: tina.elersek@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 885
Maša Jablonska
e-mail: masa.jablonska@nib.si
tel.: + 386 (0)59 232 885
Projekt so podprli